Flemington Jump Outs - 13 March 2020

RESULTS

HEAT 1 - 800m | 47.35s

1. Sunlight - Tony McEvoy

2. Power O'hata (NZ) - David Hayes

3. Bella Martini - John Hawkes

Unplaced: Fallen Empire (Mathew Ellerton), Little Phoenix (Chris Waller), Top Of The Range (NZ) (Michael Moroney)


HEAT 2 - 800m | 49.17s

1. Sikorsky - David Hayes

2. Barthelona - Michael Moroney

3. Allano - Scott Cameron

Unplaced: Vegas Jewel (NZ) (Mark Kavanagh), Subrunner (Steve Richards), Ridgewood Drive (Anthony Freedman)


HEAT 3 - 800m | 48.81s

1. Boom Daddy - David Hayes

2. Audacious Heart - Anthony Freedman

3. Yulong Reach - Tony McEvoy

Unplaced: Granturismo (Troy Corstens), Justinian (Danny Obrien), Akahai (James Cummings)


HEAT 4 - 800m | 49.83s

1. Intelle (NZ) - Mark Kavanagh

2. Fiorente's Girl - David Hayes

3. High 'N' Dry - Mathew Ellerton

Unplaced: Fields Of Yulong (IRE) (Chris Waller), Deep Force (Tony McEvoy), Mr Marathon Man (GB) (Michael Moroney)


HEAT 5 - 800m | 48.12s

1. Credenza - Anthony Freedman

2. Magnus Bellagio - Mathew Ellerton

3. Pensato - James Cummings

Unplaced: Hilflager (David Hayes), All Or Nothin' (David Hayes)


HEAT 6 - 800m | 48.89s

1. Potentia - John Hawkes

2. Yulong Savings - Tony McEvoy

3. Daughter In Law - Anthony Freedman

Unplaced: Spanish Peaks (NZ) (Michael Moroney), Aeecee Dame (Chris Waller)


HEAT 7 - 800m | 47.99s

1. Super Award - David Hayes

2. Stayawake (NZ) - Mathew Ellerton

3. Ranting - Troy Corstens

Unplaced: Soul Obsession (Anthony Freedman), Yank (David Hayes), Rasmussen (David Hayes)


HEAT 8 - 800m | 48.13s

1. Petra Stellam - John Hawkes

2. Eluding - Tony McEvoy

3. Royal Admiral - David Hayes

Unplaced: Inzaghi (Anthony Freedman), King Landon (NZ) (Michael Moroney), Disco Queen (Troy Corstens)


HEAT 9 - 800m | 50.65s

1. Kentucky Dream - David Hayes

2. Atheel - David Hayes

3. Suprina - Anthony Freedman

Unplaced: Bombers Kiss (Mathew Ellerton), Beau Rock (Mathew Ellerton), Surprize Effect (NZ) (Mathew Ellerton)


HEAT 10 - 800m | 48.65s

1. Vilanelle - Troy Corstens

2. Quail Hollow - Michael Moroney

3. Aandenking - Ernie Ewert

Unplaced: The Ladies Man (David Hayes), Cocktail (Tony McEvoy), Nerve Not Verve (NZ) (Michael Moroney)


HEAT 11 - 800m | 49.08s

1. Stonefield - Troy Corstens

2. Rose Of Sebring - David Hayes

3. Fun Park - Mathew Ellerton

Unplaced: Zac De Boss (NZ) (Mathew Ellerton), Proud Mary (Michael Moroney), Van D'Oro (Anthony Freedman)


HEAT 12 - 800m | 47.98s

1. Buffalo River (USA) - Michael Moroney

2. Lorne - Tony McEvoy

3. Scorpios Sunset - Troy Corstens

Unplaced: Akima (David Hayes), Smoker's Lounge (Michael Moroney), Three Corners (Claire Patterson)


HEAT 13 - 800m | 50.85s

1. Puissance De Lune x Sweet Choice - Saab Hasan

2. Best Episode - Anthony Freedman

3. Pulitzer Prize - David Hayes

Unplaced: Tanaawol (David Hayes), Hinchinbrook x Rippled (Michael Moroney), Aussie Black (Mathew Ellerton)


HEAT 14 - 800m | 47.28s

1. Jadeen - David Hayes

2. Maramoti (NZ) - Chris Waller

3. Lankan Gold - Anthony Freedman

Unplaced: Buildmeupbuttercup (Anthony Freedman), Sacred Falls x Eden Valley (Chris Waller), Kukeracha (Chris Waller)


HEAT 15 - 800m | 48.04s

1. Bucks - David Hayes

2. Stardust Lover - Tony McEvoy

3. Vantastic - Michael Moroney

Unplaced: Court On (Saab Hasan), Igbo (Mick Cerchi), Green Delight (Michael Moroney)


NOTE: the jump outs were conducted on the Inside Grass.

TIP