top of page

Wodonga Jump Outs - 30 May 2022

OVERALL JUMP OUT TIMES



*based on 32x Jump Outs at Wodonga*


RESULTS

HEAT 1 - 1000m | 1:01.98s

1. Prudden (NZ) - B & JD Hayes

2. Untamed Spirit (NZ) - B & JD Hayes

3. Mahjing - C Davis

Unplaced: Del Viento (B Brisbourne), Carrots (C Weeding)


HEAT 2 - 1000m | 1:01.7s

1. Tallawah - un-listed trainer

2. Misterguitars - B & JD Hayes

3. Hoodoo You Love - C Weeding

Unplaced: Sokkies (K Aldous), Shezallgoodlovin' (C Davis)


HEAT 3 - 800m | 1:02.69s

1. Prince Of Helena - C Weeding

2. Bay Of Naples - B & JD Hayes

3. Adorn The Truth - R Waddell

Unplaced: Sheza Snake (C Davis)


HEAT 4 - 800m | 49.42s

1. November Falls (NZ) - M Beer

2. Fighting Sun x Carnie Girl - un-listed trainer

3. Blessed Day - C Weeding

Unplaced: Magnus x Divine Way (J & C Ledger), Springfield Royale (C Davis)


HEAT 5 - 800m | 50.52s

1. Patrick - B & JD Hayes

2. Miss Tefe - B & JD Hayes

Unplaced: Impression Sunrise (M Beer), Twist And Turns (J & C Ledger), Mighty Hot (J & C Ledger)


HEAT 6 - 800m | 50.97s

1. Whitehart - P Maher

2. Uplink - B & JD Hayes

3. Ka Ying Kid - B & JD Hayes

Unplaced: Strategic Maneuver x Our Clangalang (B Brisbourne), Divine Prophet x Dubbare (un-listed trainer), Predicament x Out of Mind (un-listed trainer)


HEAT 7 - 800m | 51.15s

1. Gigaton (NZ) - B Brisbourne

2. Volcanic Luna (NZ) - M Beer

3. Magnus x Dorothy Dinosaur - M Price & M Kent Jnr

Unplaced: Smart Poppy (un-listed trainer), Overloaded (G Egan), Shamus Award x Sedated Witness (un-listed trainer)


HEAT 8 - 800m | 50.72s

1. My Aladdin - R Waddell

2. Comanche North - C Weeding

Unplaced: Trust In A Hero (D O'Prey), Fifty Words (G Egan), Duporth x Thespinis (C Widdison)


HEAT 9 - 800m | 51.99s

1. Star Of Mattner - H Maclean

2. Out Of The Shadows - D McQueen

3. Angry Ant - J Dunn

Unplaced: Cotton Tail (un-listed trainer), Houdini Catarno (D O'Prey), Oceansky (J & C Ledger)


HEAT 10 - 800m | 51.92s

1. Killawarra Lass - J & C Ledger

2. Dulundi - V Nolen

3. Estilled - G Egan

Unplaced: Spirit Of Macher (J & C Ledger), Bia Tinne (B Widdup), Zantagra Sizzle (D Scott)


HEAT 11 - 800m | 51.83s

1. Onemorekimmie - R Osborne

2. Cee You Rubick - P Burgun

3. The Exchange - B & JD Hayes

Unplaced: Major Impact (M Beer), Shalandy (V Nolen), Sheezazuma (D Scott)


HEAT 12 - 800m | 52.90s

1. The Great Man - D Scott

2. Miss Isolation - M Beer

3. Book Of Marvels - J & C Ledger

Unplaced: The Twerp (NZ) (A Waddel), Fast Pulse (R Osborne)


HEAT 13 - 800m | 50.65s

1. Hard Reality - P Burgun

2. Snowbella - M Beer

3. Tread Softly - B & JD Hayes

Unplaced: Sodbuster (L & T Corstens), Westminster Abbe (S Cunningham)


HEAT 14 - 800m | 50.92s

1. Lady Day - P Burgun

2. Valjeta - S Cunningham

3. Ultimate Edition - J & C Ledger

Unplaced: Toffee Doll (C Widdison), Power Me Up (NZ) (M Beer)



NOTE: the jump outs were conducted on the Course Proper, with the track rated Heavy.

*silk colour accuracy may vary*





Comments


bottom of page