Flemington Jump Outs - 24 July 2020


OVERALL JUMP OUT TIMES FOR 24/07/2020

Since November 2019, The Jump Outs have been collecting all overall jump out times from regular jump out venues across Victoria. This includes track conditions (Good/Soft/Heavy), heat class and different distances. All track conditions are sourced from Racing Victoria Stewards and daily weather forecasts.


RESULTS

Field: Chica Fuerte (Anthony Freedman), Majestic Missile (David Hayes), Parure (David Hayes), Whykayoh (Tony McEvoy)

Field: Clarence River (David Hayes), Madhmoonah (David Hayes), Stenographer (John Hawkes), Super Shiek (John Hawkes), Van Cleef (Anthony Freedman)

Field: Amfissa (NZ) (Chris Waller), Best Episode (Anthony Freedman), Folk Hero (David Hayes), Screwdriver (David Hayes), Spiriting (Tony McEvoy), Star Of Eden (Mike Moroney)

Field: Gharaam (Tony McEvoy), Holster (NZ) (John Hawkes), Rubick Kingdom (John Hawkes), Star Project (Chris Waller), The Danger Zone (David Hayes), Yank (David Hayes)

Field: Gin Frenzy (David Hayes), Monaafasah (IRE) (Chris Waller), The Boy Wonder (NZ) (Mike Moroney), Yulong Justify (Tony McEvoy), Dissident x Annalee (Anthony Freedman)

Field: Altimeter (James Cummings), Born A Warrior (John Hawkes), Mantastic (IRE) (Chris Waller), Mount Tabora (USA) (Paul Snowden), Mrs Beckham (NZ) (Mathew Ellerton), Top Of The Range (NZ) (Mike Moroney)

Field: Criminal (Anthony Freedman), Resurge (Tony McEvoy), Ring Of Honour (David Hayes), Titan Blinders (Troy Corstens), Voyage De Lune (Saab Hasan), Zoffala (Tony McEvoy)

Field: Divine Attraction (Saab Hasan), Prophecies (James Cummings), Rapidora (Troy Corstens), Smart Elissim (David Hayes), Southbank (Anthony Freedman), Tides Of Jupiter (Mathew Ellerton)

Field: Laburnum (James Cummings), Master Designer (NZ) (David Hayes), Mensa Missile (Gai Waterhouse), Opoho Dreaming (NZ) (Mike Moroney), Sleipnir (John Hawkes), Who Wants You (John Hawkes)

Field: Anitra (David Hayes), Arctic Ice (Mathew Ellerton), Clean Machine (Troy Corstens), Happy Winner (John Hawkes), Luiselli (John Hawkes), Poland (Mike Moroney)

Field: Acumen (James Cummings), Avenel Grey (Saab Hasan), Bermadez (NZ) (Mike Moroney), Hard Landing (David Hayes), Messerschmitt (Anthony Freedman), Tatalina (NZ) (Tony McEvoy)

Field: Age Of Infinity (NZ) (Mathew Ellerton), Loca (John Hawkes), Military Parade (John Hawkes), Pensato (James Cummings), Ready For Caviar (David Hayes), Tour Of Duty (Mike Moroney)

Field: Cos I'm The Boss (Mathew Ellerton), Icantoo (NZ) (Troy Corstens), Mayshestar (Tony McEvoy), Prebendal (Saab Hasan), Riverina Storm (David Hayes), Who Loves To Dance (John Hawkes)

Field: Bella Nipotina (David Hayes), Jerle (James Cummings), Maccabee (Tony McEvoy), Magnetic (Troy Corstens), Steel Skies (Mathew Ellerton), No Nay Never x Maddison Lane (Mathew Ellerton)

Field: Beau Rock (Mathew Ellerton), Born To Succeed (Saab Hasan), Cloudbreaker (David Hayes), Surooj (David Hayes)

Field: Abomination (NZ) (David Hayes), Jyoti (Tony McEvoy), Sodbuster (Troy Corstens)


NOTE: Heats 1 to 5 were conducted on the Poly Track, with the track rated Synthetic. Heats 6 to 16 were conducted on the Steeple Grass.

*silk colour accuracy may vary*

TIP