top of page

Cranbourne Jump Outs - 18 October 2021

OVERALL JUMP OUT TIMES



RESULTS

HEAT 1 - 650m | 38.08s

1. Russian Revolution x Spining Arrow (IRE) - T Busuttin & N Young

2. Foxy Gold - R Griffiths

3. Rich Enuff x Hot Art - K Keys

Unplaced: Ceeceeteevee (T Nikolic), Divine Prophet x Witchlike (J Laing), Fox Dunnett (T Nikolic), Wandjina x Vernier (K Keys)


HEAT 2 - 800m | 49.10s

1. Kalkarni Royale - K Corstens

2. Excelman (NZ) - R Laming

3. Halvorsen - R Griffiths

Unplaced: Comanche Brave (NZ) (J Sanhu), Electric Belle (NZ) (A Rae), Our Joe (G Hayes), Oh So Skeptical (M Brown)


HEAT 3 - 800m | 48.97s

1. Dream Witness - T Busuttin & N Young

2. Corvino - M Kent

3. Bustin' Loose - G Eurell

Unplaced: Vancity (R Griffiths)


HEAT 4 - 800m | 49.61s

1. Housay - S Eden

2. Neighbourhood - E Jusufovic

3. Bobsled - R Laming

Unplaced: Maggie Rocks (J Sandhu), Wascaly (NZ) (S Chan), Mysterious Art (R Griffiths), Amagnum (M Brown), Otis (NZ) (A Rae)


HEAT 5 - 800m | 49.67s

1. Saint Loft - J Sandhu

2. Regal Magnate (NZ) - T Busuttin & N Young

3. Abreha - R Griffiths

Unplaced: Cable Bay (IRE) x Zadoree (NZ) (M Kent), Ojibwe (L Oliver), Ridgers (NZ) (R Laming), She's A Unicorn (K Corstens)


HEAT 6 - 800m | 49.33s

1. Lighthouse (USA) - C Maher & D Eustace

2. Miss Twenty Two - S Chan

3. Finesse Tess - K Corstens

Unplaced: Cyclone Tim (M Trotter), Hard Squeeze (R Griffiths), Port Royal (A Rae), Evil Sensation (S Wynne)


HEAT 7 - 800m | 50.57s

1. Only Human - B McGrath

2. Stirrah - C Alderson

3. Shocking x Tres Rapide (NZ) - unknown trainer

Unplaced: Redente x Pink Guinea (L Oliver)


HEAT 8 - 800m | 49.74s

1. Sooboog x Dazzledar (GB) - M Kent

2. Listen To Me Jack - J Welsh

3. War x Cloud Class - M Trotter

Unplaced: Mountain Range (C Maher), Count Of Sancerre (C Alderson), Pharoahcity (T Busuttin), Lievore (N Burke), Trust In Rosie (L Oliver), Elfi (B & A Purcell), Tiffany Online (S Walker)


HEAT 9 - 800m | 49.79s

1. Krupt x Perfectly Poised - J Price

2. Patmos Island - C Maher & D Eustace

3. Zanotti - C Maher & D Eustace

Unplaced: Bishop (NZ) (N Burke), Swear x Aringarosa (M Kent), Write About Now (L Corstens)


HEAT 10 - 1000m | 1:01.38s

1. Running Cloud - D Dunn

2. Vanderland - S Chan

3. Laundy (NZ) - T Busuttin & N Young

Unplaced: Jimmy Rockford (G Eurell), Paperboy (J Price), Kurnell (T Andrews), La Meme Chose (K Grousseux), Simply Elegant (K Mayberry)


HEAT 11 - 1000m | 1:05.29s

1. Reward for Effort x Empress Milly - N Dunn

2. Star Selection - G Singh


HEAT 12 - 800m | 1:02.42s

1. Foxingwithfacts - A & J Williams

2. Hardly Sweet - G Eurell

3. Grand Deposition - K Keys

Unplaced: Royal Hard Hat (K Keys)



NOTE: the jump outs were conducted on the Inside Grass, with the track rated a Soft(7).

*silk colour accuracy may vary*


bottom of page