Ballarat Jump Outs - 25 August 2021

OVERALL JUMP OUT TIMES


RESULTS

HEAT 1 - 1000m | 1:01.82s

1. Gaucho - D O'Sullivan

2. Mac 'N' Cheese - T & C McEvoy

3. Johandough - T Carberry

Unplaced: Prolix (J Scott), Honorable Mention (NZ) (H Dwyer), Deel Of Diamonds (P Payne), I'm A Bronco (P Payne)


HEAT 2 - 1000m | 1:01.94s

1. Hughes The Boss - D O'Sullivan

2. We Know So (NZ) - J Scott

3. Maurice (JPN) x Red Roses Too - P Payne

Unplaced: Bold Manner (NZ) (A Alexander), Three Kings (T McEvoy), Translator (N Blackiston), Pedal Power (P Payne), Prince Of Tokyo (P Payne)


HEAT 3 - 1000m | 1:01.99s

1. Villa Sarchi - G Osborne

2. Axe Atkins - P Payne

3. Admoni - N Blackiston

Unplaced: Donatrice (NZ) (A Alexander), Little Mermaid (P Payne), Wandjina x Pediment (P Payne)


HEAT 4 - 1000m | 1:03.21s

1. Uptown Lucy - G Osborne

2. Southern Native (NZ) - E Church

3. Xtra Red - G Osborne

Unplaced: Burning Power (P Payne), Palentino x Sea Horse (P Payne), Breaking Loose (NZ) (N Blackiston), Douceur (P Payne)


HEAT 5 - 1000m | 1:04.89s

1. Buck Bay - E Church

2. Sizzling Sonata - P Payne

3. Frost Yourself - N Blackiston

Unplaced: Funny Impact (G Osborne), Lady Adelaide (P Payne), Big Jet (A Alexander), Koyuki (P Payne)


HEAT 6 - 1000m | 1:04.00s

1. Kanzai (NZ) - N Blackiston

2. The Nephew - P Payne

3. Foxship - G Osborne

Unplaced: Starcraft (NZ) x Desert Heiress (P Payne), Mr French (A Alexander), Reddy (P Payne), Frosty Lass (G Osborne)


HEAT 7 - 1000m | 1:05.93s

1. Lunch In Biarritz - N Blackiston

2. Kyteler - G Osborne

3. Pindari Point - A Alexander

Unplaced: Jimmy The Bear (P Payne), Pearl Rain (P Payne), Abraxos (A Hanrahan)


HEAT 8 - 1000m | 1:03.79s

1. Dashing Rebel - B & A McKnight

2. Royal Affair - J Salanitri

3. Saventino - A Alexander

Unplaced: Delightful Savings (G Osborne)


HEAT 9 - 1000m | 1:02.03s

1. Onemore Dance - D Whitworth

2. Master Magnus - D Loos

3. Irascible Miss - G Osborne

Unplaced: Rainbow Ruler (J Salanitri), Starcraft (NZ) x Kitty Kanandah (A Shillito)


HEAT 10 - 1000m | 1:04.08s

1. Chorizama - S Wilde

2. Elite Drake - D Loos

3. Pretty Tydee - T Conlan

Unplaced: Dream Inherit (Y Shima)


HEAT 11 - 1000m | 1:04.31s

1. Arlandria (NZ) - W Potter

2. All Fairy Prince (NZ) - K Bourke

3. Lady Ardoyne - T Conlan

Unplaced: Sunny Rain (Y Shima), Call Me Elvis (D Loos), Parcifica (J Rowe)


HEAT 12 - 1300m | 1:24.91s

1. Weekender (GB) - L Smith

2. Butler - P Jones

3. Cadbury Castle (GB) - L Smith

Unplaced: My Lancelot (GB) (L Smith), Rockarente (D Loos), Carpe Diem (J Salanitri), For Ari (J Salanitri),


HEAT 13 - 750m | Time n/a

1. Summit Queen - L Smith

2. Zinowe (NZ) - L Smith

3. Reset x Jack's Girl (NZ) - S Eden

Unplaced: Delta Rules (T Conlan)



NOTE: the jump outs were conducted on the Course Proper, with the track rated a Heavy(8).

*silk colour accuracy may vary*

842-8420575_electric-light-bulb-free-too

QUICK FIND TIP

use CTRL + F or CMD + F to quickly search and find your desired horse

TIP